Ne, nejedu z PLR do MLR a ani neřeším, jestli písničku Zkratky napsal dříve Mládek nebo Svěrák se Smoljakem. Pryč jsou doby relativně triviálních optických transportů nekoherentních 1G, 10G či jiných signálů. Jen dnes místo jednoduchých šoupátek z NDR vozíme komplikovaná data optickým vláknem. Pojďme se podívat, co dnes táhne více než kdysi LP KTO… 

 

 

OLS, otevřené systémy
 
Flexibilita, pohyb v hybridním telekomunikačním světě, požadavek na kompatibilitu napříč výrobci vede na dis-agregovaná řešení, na OLS. Tedy, v duchu Obr. 1 (nahoře), máme flexibilitu v aktivních prvcích – terminálech, v infrastruktuře (tohle IA VHJ dělá kromě DKW, BMW a NSU, KDF i MG) nebo nejsme vázáni žádnými integračními požadavky a můžeme tak využít i řešení jediného dodavatele.
 
Long Haul, Short Haul, Date Center Interconnect
 
Optická komunikace na dlouhé vzdálenosti, v metro nebo enterprise sítích je dnes zastíněna požadavky na výkonově, prostorově, energeticky a cenově efektivní řešení přenosu velkého množství dat na krátké vzdálenosti, typicky mezi datovými centry. Typický požadavek na DCI? Velká rychlost, krátká latence signálu a kompaktní rozměr (za lístky na FOK téměř nebude vidět).
 
Obr. 2 Typický DCI nástroj TeraFlexTM

 

Flexibilní a chytré DCI řešení, SmartAmp™ technologie
 
Chytré je dnes snad všechno; přijde mi, že jen my jako položka osmé vrstvy na sedmivrstvém ISO/OSI modelu už se pomalu přestáváme do Smart modelů hodit… Nicméně máme-li DCI systém, jehož parametry se s přidávanými službami v čase mění, tak se hodí SmartAmp™ technologie. V čem je chytřejší než PVC z LVT? Není to ultra-nová technologie; chytřejší je díky naslouchání zákazníkům, kteří sami rádi prezentují požadavky na efektivně fungující systém. Pak může přímo třeba i Mark Filer (senior optical network architect, Microsoft Azure Networking, Microsoft) komentovat, že“: „SmartAmp ™ pomáhá odstranit složitost z nasazení a provozu systémů DWDM s přímou detekcí 100 Gbit. Začleněním nezbytných inteligentních systémů, jako je automatické zajišťování zisku a aktivní kompenzace chromatické disperze, do lineárního systému, ADVA Optical Networking přináší zákazníkům výhody nákladově efektivního řešení DCI, které lze jednoduše a přímočaře nasadit v cloudovém měřítku“.
 
Přičíst musíme i nativní podporu pro modelování YANG, protokoly NETCONF/RESTCONF a otevřená API; bavíme se také o napojení na standardní řadiče SDN. Chceme přece dostat na ČVUT syna Kelblové…
 
Obr. 3 Funkčně a cenově efektivní SmartAmp™ technologie pro cloudová řešení
 
QKD či Tbps – když se daří, tak se daří
 
Abychom to se zkratkami nepřehnali, tak jen drobné pochlubení se (trochu pošťouchneme ty, co musí s ČSAD nebo s ČSD). Již v průběhu Q4/2019 společnost ADVA uvedla (ne na papíře v datasheetu, ale v reálném světě, s předvedením v živé síti) kryptované řešení provozu s kvantovou distribucí klíče. Ve stejném čase jsme rozjeli svižnou přenosovou rychlost 1200 Gb/s po jediné vlnové délce. Tedy do 1RU zařízení se vejdeme s provozem 7,2 Tb/s a sebereme DWDM filtru jen 6 vlnových délek. No není to skoro tak dobré jako LP KTO? 😉
 
Autorizovaným distributorem značky ADVA Optical Networking je společnost PROFIcomms, s.r.o.
 
Produktový manager ing. Roman Onderka Vám ochotně poradí s Vaším projektem nebo požadavky:
 
Ing. Roman Onderka
Product manager
Telefon: +420 548 210 406 kl. 262
Mobil: +420 776 176 462